Renovace střechy z lakovaného plechu – udělejte to správně!
Proč se střešní plech kazí?
Plechové střechy jsou vystaveny neustálému destruktivnímu působení vnějších faktorů jako je slunce (včetně UV záření), změny teplot, srážky (včetně agresivních kyselých dešťů), vítr a led. Rozdíly teplot (i více než 30°C v létě, -15°C v zimě) způsobují roztahování a stahování plechu. Vlivem těchto faktorů vznikají mikrotrhliny, které při styku s vlhkostí korodují. Stručně řečeno, trvanlivost střešního nátěru do značné míry závisí na stupni korozní agresivity prostředí.
Kdy je třeba povrch krytiny obnovit?
Abyste věděli, zda střecha potřebuje renovaci, zkontrolujte její stav – krytinu i střešní konstrukci. Nejlepší je to tedy udělat po zimě, na začátku jara. Pak máme více času na plánování případné rekonstrukce a vyhledání specializovaného týmu profesionálů, kteří profesionálně chrání kryté střechy a provádějí opravy nebo renovační práce na vaší střeše. Specialisté také posoudí, zda se renovace omezí pouze na osvěžení krytiny , nebo bude bohužel potřeba krytinu vyměnit.
Jak poznáte, že vaše střecha potřebuje natřít?
Obvykle je potřeba střechu renovovat, pokud se objeví některý z následujících 3 příznaků:
- Střecha změnila barvu: To se děje pod vlivem UV záření a závisí na kvalitě laku plechu. Křídování, jak je proces změny barvy střechy technicky známý, je pro mnoho majitelů domů čistě estetickou záležitostí, ale také dostatečným důvodem k nátěru střechy.
- Střechu pokryla rez: Rez vzniká při poškození ochranného nátěru plechu. Vliv na to mají škrábance na střeše způsobené např. větvemi stromů, ptáky nebo neopatrným čištěním střechy. To ale není vše, protože chůze po střeše v nevhodné obuvi také působí na střechu neblaze (lehce můžete deformovat profil krytiny a poškodit dosti tenký povlak).
- Barva na střeše se loupe: Taková závada může vzniknout mimo jiné v důsledku nevhodného nátěru nebo nekvalitního továrního laku.
Jaké přípravky mám použít k renovaci střechy?
Kvalitní nátěr střechy z pozinkovaného nebo obyčejného plechu probíhá v několika fázích.
Nejprve povrch očistěte od případných nečistot a odmastěte jej přípravkem AKSIKOR na čištění a odmašťování povrchů. Za tímto účelem se přípravek zředěný vodou nanese pěnovou pistolí na povrch střechy a nechá se 5 minut působit (jedná se o povrchově aktivní látku, která potřebuje několik minut k aktivaci). Tím odstraníte nečistoty a připravíte střechu na nátěr. Po opláchnutí vodou a vysušení povrchu střechy přecházíme do druhé fáze - odstranění případných korozních bodů.
Korozi je třeba odstranit jemnozrnným brusným papírem a zatřít rozpouštědlovým základním nátěrem AKSIKOR PODKLAD .
Po zaschnutí ošetřených míst naneste na celou střechu vysokotlakým stříkáním (nebo pistolí s tryskou, viz služby PROL.cz) ten samý antikorozní základní nátěr AKSIKOR PODKLAD nebo jeho alterinativu AKSIKOR PODKLAD na vodní bázi. Tato vrstva se nazývá spojovací vrstva zajišťující vynikající přilnavost pro finální barvu.
Po 24 hodinách nanášíme první vrstvu barvy - nátěr AKSIKOR (matný povrch) nebo AKSIKOR PREMIUM (mírný lesk). Druhá vrstva barvy může být aplikována po cca 2 hodinách. Povrch plnohodnotně zaschne po cca 3 dnech.
Vezměte prosím na vědomí, že již lakovaný povrch je obtížně lakovatelný. Z toho plyne potřeba zvýšit přilnavost nátěru pomocí rozpouštědlového základního nátěru AKSIKOR PODKLAD . Základní nátěr také zaručuje trvanlivost finálního nátěru.
Jaké podmínky zvolit pro nátěry střech?
Renovaci střechy je nejlepší naplánovat na léto. Vzhledem k vlastnostem plechu, ze kterého je střecha vyrobena, by měla být suchá a okolní teplota by měla být při jakékoli práci co nejvyšší. To zaručí nejlepší pracovní podmínky na střeše, dobrou přilnavost nátěru a dlouhou trvanlivost nového povrchu. Nejpříznivější podmínky pro renovaci střechy jsou při teplotě cca 10°C až 30°C s vlhkostí do 80% . Teplota natíraného podkladu by měla být minimálně o 3°C vyšší než teplota rosného bodu. V takových podmínkách tvoří nejlepší ochranné vrstvy akrylové a akryl-polyuretanové barvy.